Тема уроку: Гриби: їстівні та отруйні.
Чому восени добре збирати гриби?
Мета уроку: сформувати в учнів уявлення про гриби; навчити розрізняти
їстівні і неїстівні гриби; розвивати пізнавальну активність дітей,
уміння спостерігати; виховувати повагу і любов до природи;
культуру поведінки.
Хід уроку
І. Організація класу.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 2-й клас.
Хай ладиться скрізь: на роботі, в родині.
Щоб радісний настрій у серці не згас.
Все світле, гарне, що треба людині
Нехай неодмінно приходить до Вас.
Починаємо урок!
Працюватимемо старанно,
Щоб почули у кінці,
що у 2-А класі
Діти просто молодці!
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Живої природи світ таємничий
Ми на уроці сьогодні відкриєм
Навчимось його красу не руйнувати,
А примножувати, любити, оберігати.
- Я дуже хочу, щоб наш урок був:
- навчальний;
- цікавий;
- веселий;
- добрий.
- Сьогодні зранку мене зустрів Їжачок Хитрячок. Він передав вам ось цього листа.
Любі мої другокласники!
До мого лісу давно прийшла чародійка Осінь. Вона все навкруги змінила. Дерева пофарбувала у яскраві кольори. А зараз вона вкрила галявини товстим шаром листя.
Пташок відправила у теплі краї. Звірів застерегла від холодів і негод. А ще підготувала ліс до зими. І в переддень зими запросила Вас, дорогі діти, до лісу. І я запрошую Вас дізнатися багато цікавого.
Ваш Їжачок Хитрячок.
ІІІ. Актуалізація завдань уроку.
- Щоб дізнатися, про що саме йтиме мова, треба відгадати загадку.
І великі і малі
Повдягалися в брилі
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки
Ліс улюблений їх край
А як звуться, відгадай. (Гриби)
- Гриби не належать ані до рослин, ані до тварин. Це окрема група організмів.
Гриб має шапочку і ніжку, якою кріпиться до землі. А щоб краще запам”ятати, пограємо у гру «Хто уважний»
- Дерево, земля, опеньки, грім.
- Велосипед, травичка, повітря, гриб.
- Риба, вудочка, сироїжки, сонце.
ІV.Дитячі повідомлення.
- Гриби відомі людині давно. Їх використовували в їжу ще в давнину. Гриби були завжди на столі.
- Гриби – цінні харчові продукти. За своїм хімічним складом вони наближаються до овочів та рослинних продуктів.
- Світ грибів цікавий і різноманітний. За деякими ознаками гриби подібні рослинам, за деякими тваринам. Тому гриби – це окреме царство.
- В грибах, як і в овочах та ягодах міститься велика кількість води.
V. Знайомство з грибами.
- Прийшов час знайомитися з грибами.
(Білий гриб)
а) Мій гриб – найсильніший, найкращий з відомих їстівних грибів. За смаковими якостями не знає собі рівних. Має коричневий капелюшок і міцну ніжку. Росте у ялиновому або сосновому лісі. Його називають білим, тому що після сушіння він не темніє.
(Опеньки)
б) Найдружніші з грибів, ростуть цілою сімейкою. Маленькі грибочки мають світло коричневі капелюхи і маленькі біленькі спіднички на ніжках. Ростуть опеньки на пеньках, повалених деревах. Містять лікарські речовини.
(Підберезник)
в) Це добрий їстівний гриб. Зветься підберезник. Росте переважно в березових лісах. Має високу і тонку ніжку.
(Лисички)
г) Ці гриби поширені по всій Україні. Ростуть у листяних лісах. Лисички жовтогарячого кольору з хвилястими капелюшками. Вони яскраві, наче сонечко. Лисички – добрі їстівні гриби.
(Печериця або шампіньйон)
д) Печериця або шампіньйон росте у листяних та хвойних лісах, уздовж доріг, у парках, садах, на луках. А ще його можна виростити в домашніх умовах.
Ці гриби їстівні. Але є гриби - отруйні. Їх треба знати і уміти розпізнавати.
(Сатанинський гриб, мухомор червоний, мухомор пантерний, лисичка несправжня, бліда поганка, опеньок несправжній).
(Мухомор)
а) А ось красивий гриб. Він - найяскравіший гриб з усіх у лісі. Це мухомор. Він отруйний гриб. Його не можна вживати в їжу. Викинь! І вимий руки! Обов”язково.
Але не варто знищувати отруйні гриби. Їх їдять кабани, олені, борсуки, білки.
VI. Відгадування загадок.
- А зараз я пропоную відгадати загадки і впізнати гриби.
- Із своїх найперших днів
Це найбіліший із грибів
По властивостях він цінний
Лікар від хвороб відмінний. (Білий гриб)
- Слизьку шапку одягнув,
І під деревом заснув
З задоволенням збирають…
І на зиму закривають. (Маслюк)
- Під березою грибочок
Поряд мама і синочок
з деревом вони куми
добре знаємо їх ми.(Підберезники)
- Обліпили всі пеньочки
Мами, тата, сини й дочки.
Наче нитки всі тоненькі
Вишукані й чепурненькі. (Опеньки)
- Ці грибочки невеличкі
Із близнючок в них сестрички
По лісах мандрують пішки
Носять рижі босоніжки. (Лисички)
- Добра людям помічниця
Є їй чим в житті гордиться
У теплицях місце має
Йод в собі для нас тримає. (Печериця)
VIІ. Гра “Їстівне - неїстівне”
Учитель промовляє назви грибів. Якщо гриб їстівний, діти плескають в долоні. Якщо гриб неїстівний – тупотять.
(Маслюк, мухомор, опеньки, білий гриб, бліда поганка, сироїжки, підберезник, лисички).
VIІІ. Робота в парах
(конверти з грибами, скласти і назвати)
ІХ. “Збирання грибів” – гра.
- Ростуть гриби з ранньої весни і до пізньої осені. Сприятливими умовами для їх росту є волога, температура та поживні речовини. Поживні речовини гриб зберігає в грибниці. За народними прикметами до лісу треба вирушати в невітряну погоду після теплого дощу, що пройшов уночі, з туманами, коли грунт пріє.
- А зараз ми будемо збирати гриби у кошики. В один кошик кладемо їстівні гриби, а в інший отруйні. (Гриби на столі)
Фізкультхвилинка
Йшли ведмедики малі
Нахилились до землі
Потім встали, руки в боки
І зробили три підскоки
Потім розминали плечі
Руки знову опустили
І за парти тихо сіли.
Х. Приказки про гриби.
Шукаючи гриби, люди склали приказки, які слід пам”ятати.
а) Гриб сам не росте ніколи, коло нього і другий з”явиться поволі.
б) Потрібно раніше вставати, щоб грибів назбирати.
в) Перші тумани осені – грибна прикмета.
г) Тепло і волога – чекай грибів доволі.
ХІ. – Так як же треба поводитися у лісі під час збирання грибів.
Пам”ятка для друга природи.
- Збирай гриби в лісах, далеко від доріг.
- Знай гриби дуже добре.
- Зрізай гриби ножем, не руйнуй грибницю.
- Збирай тільки відомі тобі гриби.
- Не знищуй грибниць, бережи їх для майбутніх грибників.
ХІІ. “Грибна полянка”.
(Гриби на столі)
ХІІІ. А зараз літературна хвилинка.
- В лісі дощик лист обмив
Теплу землю покропив
Виріс гриб в траві густій
Підберізничок товстий.
- Сироїжки ще в землі
Одягли свої брилі.
- А маленькі маслюки
Поставали у рядки
Прямо серед просіки
Виставили носики.
- Боровик же мов клубок
Заховався під дубок
Під осінні два листки
Щоб не з”їли слимаки.
- В полі, в лісі, в магазині
В білій чи рудій шапчині
У пошані печериця
Бо на всі смаки годиться.
- У нашого опенька
Невеличка сімейка
Під пеньком потроху
Ще з десяток з-під моху.
- А це поганка блідолиця
Ще й препогана як годиться
Вона вам, діти, не подружка
Бо препогана з неї юшка.
ХІV. Як готувати гриби?
Рецепт від нашого шеф-кухаря.
“Суп із шампіньйонів”.
- Для його приготування потрібно:
2-3 середні картоплини;
250 грамів грибів;
1 столова ложка вівсяної крупи;
1 столова ложка сметани;
1 цибулина;
1 морквина;
спеції: кріп, лавровий лист, сіль за смаком.
Коли вода закипить (приблизно півтора літра), додати картоплю, гриби. Варити на слабкому вогні 15-20 хвилин. Додати вівсяну крупу, порізану цибулю і моркву. Поварити ще 5 хвилин. Потім додати спеції і сіль за смаком. І вже можна частувати гостей.
ХV. Гра “Розфарбуй гриба”.
ХVІ. Підсумок уроку:
- Ми багато дізналися про гриби. А щоб не помилитися: їстівний гриб чи ні, треба знати про гриби дуже багато. А прочитати це можна ось у цій книзі – енциклопедії “ Про гриби ”.
Діти! Наш урок закінчується.
- Чи був він навчальним?
- Чи був він цікавим?
- Чи був він веселим?
- Чи був він добрим?
Значить у 2-му класі: діти просто “Молодці!”
Грибів ми назбирали вдосталь. І ними в першу чергу пригостимо наших гостей.
ХVІІ. Частування дітей.