вівторок, 29 листопада 2016 р.

Урок природознавства

Тема уроку: Гриби: їстівні та отруйні.
Чому восени добре збирати гриби?

Мета уроку: сформувати в учнів уявлення про гриби; навчити розрізняти
 їстівні і неїстівні гриби; розвивати пізнавальну активність дітей,
 уміння спостерігати; виховувати повагу і любов до природи;
 культуру поведінки.
Хід уроку
І. Організація класу.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 2-й клас.
Хай ладиться скрізь: на роботі, в родині.
Щоб радісний настрій у серці не згас.
Все світле, гарне, що треба людині
Нехай неодмінно приходить до Вас.
Починаємо урок!
Працюватимемо старанно,
Щоб почули у кінці,
що у 2-А класі
Діти просто молодці!

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Живої природи світ таємничий
Ми на уроці сьогодні відкриєм
Навчимось його красу не руйнувати,
А примножувати, любити, оберігати.
    - Я дуже хочу, щоб наш урок був:
- навчальний;
- цікавий;
- веселий;
- добрий.
    - Сьогодні зранку мене зустрів Їжачок Хитрячок. Він передав вам ось цього листа.
Любі мої другокласники!
       До мого лісу давно прийшла чародійка Осінь. Вона все навкруги змінила. Дерева пофарбувала у яскраві кольори. А зараз вона вкрила галявини товстим шаром листя.
       Пташок відправила у теплі краї. Звірів застерегла від холодів і негод. А ще підготувала ліс до зими. І в переддень зими запросила Вас, дорогі діти, до лісу. І я запрошую Вас дізнатися багато цікавого.
                                                                                       Ваш Їжачок Хитрячок.
ІІІ. Актуалізація завдань уроку.
  • Щоб дізнатися, про що саме йтиме мова, треба відгадати загадку.
І великі і малі
Повдягалися в брилі
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки
Ліс улюблений їх край
А як звуться, відгадай. (Гриби)

  •  Гриби не належать ані до рослин, ані до тварин. Це окрема група організмів.
Гриб має шапочку і ніжку, якою кріпиться до землі. А щоб краще запам”ятати, пограємо у гру «Хто уважний»
  1. Дерево, земля, опеньки, грім.
  2. Велосипед, травичка, повітря, гриб.
  3. Риба, вудочка, сироїжки, сонце.

ІV.Дитячі повідомлення.
  1. Гриби відомі людині давно. Їх використовували в їжу ще в давнину. Гриби були завжди на столі.
  2. Гриби – цінні харчові продукти. За своїм хімічним складом вони наближаються до овочів та рослинних продуктів.
  3. Світ грибів цікавий і різноманітний. За деякими ознаками гриби подібні рослинам, за деякими тваринам. Тому гриби – це окреме царство.
  4. В грибах, як і в овочах та ягодах міститься велика кількість води.

V. Знайомство з грибами.
    - Прийшов час знайомитися з грибами.
(Білий гриб)
а) Мій гриб – найсильніший, найкращий з відомих їстівних грибів. За смаковими якостями не знає собі рівних. Має коричневий капелюшок і міцну ніжку. Росте у ялиновому або сосновому лісі. Його називають білим, тому що після сушіння він не темніє.
(Опеньки)
б) Найдружніші з грибів, ростуть цілою сімейкою. Маленькі грибочки мають світло коричневі капелюхи і маленькі біленькі спіднички на ніжках. Ростуть опеньки на пеньках, повалених деревах. Містять лікарські речовини.
(Підберезник)
в) Це добрий їстівний гриб. Зветься підберезник. Росте переважно   в березових лісах. Має високу і тонку ніжку.
(Лисички)
г) Ці гриби поширені по всій Україні. Ростуть у листяних лісах. Лисички жовтогарячого кольору з хвилястими капелюшками. Вони яскраві, наче сонечко. Лисички – добрі їстівні гриби.
(Печериця або шампіньйон)
д) Печериця або шампіньйон росте у листяних та хвойних лісах, уздовж доріг, у парках, садах, на луках. А ще його можна виростити в домашніх умовах.
       Ці гриби їстівні. Але є гриби - отруйні. Їх треба знати і уміти розпізнавати.
(Сатанинський гриб, мухомор червоний, мухомор пантерний, лисичка несправжня, бліда поганка, опеньок несправжній).
(Мухомор)
а) А ось красивий гриб. Він  - найяскравіший гриб з усіх у лісі. Це мухомор. Він отруйний гриб. Його не можна вживати в їжу. Викинь! І вимий руки! Обов”язково.
       Але не варто знищувати отруйні гриби. Їх їдять кабани, олені, борсуки, білки.

VI. Відгадування загадок.
  • А зараз я пропоную відгадати загадки і впізнати гриби.
  1. Із своїх найперших днів
Це найбіліший із грибів
По властивостях він цінний
Лікар від хвороб відмінний. (Білий гриб)
  1. Слизьку шапку одягнув,
І під деревом заснув
З задоволенням збирають…
І на зиму закривають. (Маслюк)
  1. Під березою грибочок
Поряд мама і синочок
з деревом вони куми
добре знаємо їх ми.(Підберезники)
  1. Обліпили всі пеньочки
Мами, тата, сини й дочки.
Наче нитки всі тоненькі
Вишукані й чепурненькі. (Опеньки)
  1. Ці грибочки невеличкі
Із близнючок в них сестрички
По лісах мандрують пішки
Носять рижі босоніжки. (Лисички)
  1. Добра людям помічниця
Є їй чим в житті гордиться
У теплицях місце має
Йод в собі для нас тримає. (Печериця)

VIІ. Гра “Їстівне - неїстівне”
       Учитель промовляє назви грибів. Якщо гриб їстівний, діти плескають в долоні. Якщо гриб неїстівний – тупотять.
     (Маслюк, мухомор, опеньки, білий гриб, бліда поганка, сироїжки, підберезник, лисички).

VIІІ. Робота в парах
        (конверти з грибами, скласти і назвати)

ІХ. “Збирання грибів” – гра.
  • Ростуть гриби з ранньої весни і до пізньої осені. Сприятливими умовами для їх росту є волога, температура та поживні речовини. Поживні речовини гриб зберігає в грибниці. За народними прикметами до лісу треба вирушати в невітряну погоду після теплого дощу, що пройшов уночі, з туманами, коли грунт пріє.
  • А зараз ми будемо збирати гриби у кошики. В один кошик кладемо їстівні гриби, а в інший отруйні. (Гриби на столі)

Фізкультхвилинка

Йшли ведмедики малі
Нахилились до землі
Потім встали, руки в боки
І зробили три підскоки
Потім розминали плечі
Руки знову опустили
І за парти тихо сіли.

Х. Приказки про гриби.
       Шукаючи гриби, люди склали приказки, які слід пам”ятати.
а) Гриб сам не росте ніколи, коло нього і другий з”явиться поволі.
б) Потрібно раніше вставати, щоб грибів назбирати.
в) Перші тумани осені – грибна прикмета.
г) Тепло і волога – чекай грибів доволі.

ХІ. – Так як же треба поводитися у лісі під час збирання грибів.
Пам”ятка для друга природи.
  1. Збирай гриби в лісах, далеко від доріг.
  2. Знай гриби дуже добре.
  3. Зрізай гриби ножем, не руйнуй грибницю.
  4. Збирай тільки відомі тобі гриби.
  5. Не знищуй грибниць, бережи їх для майбутніх грибників.

ХІІ. “Грибна полянка”.
  • Прикрасимо нашу поляну.
(Гриби на столі)

ХІІІ. А зараз літературна хвилинка.
  1. В лісі дощик лист обмив
Теплу землю покропив
Виріс гриб в траві густій
Підберізничок  товстий.
  1. Сироїжки ще в землі
Одягли свої брилі.
  1. А маленькі маслюки
Поставали у рядки
Прямо серед просіки
Виставили носики.
  1. Боровик же мов клубок
Заховався під дубок
Під осінні два листки
Щоб не з”їли слимаки.
  1. В полі, в лісі, в магазині
В білій чи рудій шапчині
У пошані печериця
Бо на всі смаки годиться.
  1. У нашого опенька
Невеличка сімейка
Під пеньком потроху
Ще з десяток з-під моху.
  1. А це поганка блідолиця
Ще й препогана як годиться
Вона вам, діти, не подружка
Бо препогана з неї юшка.

ХІV. Як готувати гриби?
         Рецепт від нашого шеф-кухаря.
         “Суп із шампіньйонів”.
  • Для його приготування потрібно:
2-3 середні картоплини;
250 грамів грибів;
1 столова ложка вівсяної крупи;
1 столова ложка сметани;
1 цибулина;
1 морквина;
спеції: кріп, лавровий лист, сіль за смаком.
Коли вода закипить (приблизно півтора літра), додати картоплю, гриби. Варити на слабкому вогні 15-20 хвилин. Додати вівсяну крупу, порізану цибулю і моркву. Поварити ще 5 хвилин. Потім додати спеції і сіль за смаком. І вже можна частувати гостей.

ХV. Гра “Розфарбуй гриба”.
ХVІ. Підсумок уроку:
  • Ми багато дізналися про гриби. А щоб не помилитися: їстівний гриб чи ні, треба знати про гриби дуже багато. А прочитати це можна ось у цій книзі – енциклопедії “ Про гриби ”.

Діти! Наш урок закінчується.
  • Чи був він навчальним?
  • Чи був він цікавим?
  • Чи був він веселим?
  • Чи був він добрим?
           Значить у 2-му класі: діти просто “Молодці!”
Грибів ми назбирали вдосталь. І ними в першу чергу пригостимо наших гостей.

ХVІІ. Частування дітей.

Немає коментарів:

Дописати коментар